Troubleshooting/Hardware Info

Închis
TuDy
Administrator
Administrator
Mesaje in postare: 1
Status: Power!
Mulțumiri acordate: 19
Mulțumiri primite: 16
Zodiac:
Vârsta: 23
Romania

Mar, 27 Aug 2019, 13:52

Pentru ca m-am saturat sa explic de fiecare data pentru fiecare persoana in parte cum sa afle ce componente are,frecventa,temperaturi,etc am decis sa fac un "guide" ca sa va fie mai usor voua si evident si noua celor de la IT.

Sunt o multitudine de programe pentru a face asta,eu o sa folosesc doar ce este industry standard. Pentru overclocking nu o sa postez nimic deocamdata,aia alta data pentru ca e mai complicat si majoritatea oricum nu prea stiti ce faceti si dupa cine stie cum dati vina pe noi,in special pe mine.

In primul rand. CPU-Z . Cu CPU-Z puteti sa aflati absolut orice informatie despre procesor mai putin temperatura. Pentru temperatura eu folosesc Core temp cu un desktop widget ca sa monitorizez real time ce se intampla.

Acum. Cu CPU-Z aflati dupa cum am spus cam tot ce aveti nevoie,fie ca producatorul e AMD sau Intel,frecventa,procesul de fabricatie,cache,numarul de cores/threads etc. Aveti tab si pentru placa de baza si memoria ram dar pentru GPU o sa vedeti doar numele placii video core clock memory clock si total memory. Pentru ceva mai explicativ se foloseste GPU-Z.

Asa arata CPU-Z , cand faceti un topic si nu stiti exact ce sa postati mai usor faceti un print screen la CPU Z si il puneti in post ca sa vedem despre ce e vorba.

Download Link - ftp://ftp.cpuid.com/cpu-z/cpu-z_1.72-en.exe

Imagine

Asa arata core temp in caz ca aveti nevoie de temperatura si trebuie sa fiti siguri. ( Download link. [Link ascuns! Inregistreaza-te sau autentifică-te pentru a vedea link-ul!] )

Imagine

In general daca ajungeti deja peste 90-95 de grade la Intel eu zic sa cautati o solutie sa il raciti,nu cred ca e cea mai buna idee din lume sa il tineti absolut aproape de tjmax care e intre 100 si 105 grade.

Acum . Pentru placa video . Se foloseste MSI Afterburner din mai multe motive,si anume ca pe langa faptul ca vedeti real time GPU clock etc aveti un graph de care puteti sa va folositi ca sa vedeti temperaturile placii video,clock ( daca isi da boost sau nu in caz ca aveti asa ceva ) memory usage,GPU Usage ( si aici intervine treaba cu "nu stiu daca placa mea este destul de buna" . Daca placa video merge la 99% si tot aveti low framerate inseamna ca placa face bottleneck si nu face fata. Daca sa zicem aveti low fps dar placa video sta in 20% 50 % 70% etc atunci procesorul este cauza,nu este destul de potent pentru placa video ) . GPU temperature etc

Download link - [Link ascuns! Inregistreaza-te sau autentifică-te pentru a vedea link-ul!]

Imagine

In stanga puteti sa va folositi de slidere sa faceti overclock/downclock. ( nu recomand chiar daca e simplu ) iar in dreapta este graph-ul despre care vorbeam. Aveti fan speed,temperatura,cata memorie este folosita,cat load este pe placa video etc.

Daca vreti neaparat sa stiti tot despre placa video folositi GPU-Z.

Download link - [Link ascuns! Inregistreaza-te sau autentifică-te pentru a vedea link-ul!]

Imagine

ImagineVă rugăm să scanaţi întotdeauna fişierele pe care le descărcaţi cu [Link ascuns! Inregistreaza-te sau autentifică-te pentru a vedea link-ul!]

Link:
BBcode:
HTML:
Ascundeți link-urile postului
Arată link-urile postului
Închis
  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la “Intrebari si discutii”

• Informaţie